2015 Nissan Qashqai Test Ettik

2
371

Nissan Qashqai 2015 modeli sizler için inceledik. 2017 yılında tanıtılan yeni modelin testini burada yayınlamıştık. İkincieltest.com da 2015 model Nissan Qashqai ile karşınızdayız.

 Nissan Qashqai SUV alanında sınıfının yaratıcısı ve piyasaya çıktığından itibaren pazar lideri. 21 rakibi varken bile pazarın sıfır otomobil satışında pazarın %36 sına sahip. İkinci el araba da diye arama yapanların Nissan Qashqai’ yi incele oranıda % 56 olduğu gerçeği bu SUV otomobilin liderliğini perçinliyor.

Sadece bireysel kullanımlarda değil, rent acar şirketleri, filo şirketleri de Nissan Qashqai den vazgeçemiyor. Satılık araba ilanlarında da yine en çok ilgi gören modellerin başında geliyor. Bu yoğun talep tabii ki onu lider yapmaya yeter de artar. Rent a car şirketleri diye bildiğimiz araba kiralama şirketleri de tabii müşterilerinin taleplerini görmezden gelmiyor. Audi, Renault, Mercedes, Honda ,Ford, Hyundai hızlıca bu segmentte yer almaya çalışmaları Nissan2 ın hamlesinin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor zaten.

Yollar onu çok iyi tanıyor…

2015 model en full Nissan qashqai yi test etme fırsatı bulduk… Araca biner binmez önce telefonumu bluetooth tan bağlayarak güvenli sürüşe kendimi hazırladım. ve tabii ki müziğimide açtım.  Qashqai’deyken telefonumda yer alan tüm müzik arşivini pürüzsüz bir şekilde dinleyebiliyorum. Kullanımı kolay ara yüzü sayesinde hemen aktif ve seri bir biçimde ana ünite ile bağlantı kurmanız oldukça basit. Bu önemli hızlı ve basit biçimde bağlanabilme işlemi birçok otomobilde karışık bir biçimde olduğundan çoğu zaman bu sistemi kullanamazsınız bile.

2015 nissan qashqai
2015 Nissan Qashqai

 

Nissan Qashqai 2015, arkadaşımızın aracı olduğu için keyifle kullanma şansımız oluyor ve böylece bu izlenimi paylaşmak yerine daha oturaklı bir izlenim sizlere sunuyoruz. Bu izlenimlerden bir tanesi 2015 Qashqai’nin bir önceki modeline nazaranbiraz daha irileşmiş… Bu durumu ölçülerle ifade etmek yerine gözlemleyerek bile rahatça algılayabiliyorsunuz. Ama yine de ölçülerle ifade etmek gerekirse bagaj kısmı eski Qashqai’de 410 lt iken yenilenen modelde 430 lt civarında açıklanıyor.

Daha geniş.

Birçok alandan feragat edilmeden genel anlamda bir genişlik söz konusu. 2015 Qashqai artık şuan satışta olan model gibi olgun duruyor. Bu dışardan algılanan olgunluk aslında iç kısımdan başlıyor. Çünkü iç kısmı oldukça kaliteli ve oturaklı yapıya sahip. Aynı hissiyat kullanıma da yansımış.

Sürüşün rahatlığı ve yumuşak süspansiyonların size güven veriyor. 71.600 km olan aracımız servis bakımlı olduğu içn bu alanda gerçekten ilk günün konforunu koruyor. Crossover segmentinde nasıl iddialı bir otomobil olduğuna 3 yaş ve 71.600. kilometresinde bir daha şahit olduk.  Diğer Qashqai de olduğu gibi bu Qashqai de de  bir şeytan tüyü var. Boşuna Türkiye’nin en çok sevilen Crossover modeli olmayı başarmadı. Bir çok sebep onu liderliğini perçinledi…

Crrossover’ ın kurucusu ve lideri

Bana sorarsanız ilk üretilen Crossover’dan tutun bugün sıfır satılan cossover modelinde de aynı ivmelenmeyi devam ettirmesi daha büyük bir başarıdır. 3 yaşında servis bakımlı olan 71.600 km de ki aracımızı  daha iyi tanımak için Qashqai ile  düştük İstanbul’un çileli yollarına. Zor yollardan bahseden geçtik, yoğun trafikten, akşam saati köprü trafiği, Şirinevler trafiği ve Altunizade trafiğinde dur-kalk modunda deneyimledik. Yollarımız yine yağan kar ile birlikte krater yüzeyi gibiydi yılın ilk karı yağdığı için… Bu otomobillerimiz için oldukça zor ve kötü bir durum. Bir de trafik işin içine girdiği zaman olay çok daha farklı bir boyuta doğru ilerliyor. gerçekten 2015  Qashqai’nin içinde sorunları bir kenara atabilecek kadar hoş detaylar bulunuyor.

2015 Nissan Qashqai
2015 Nissan Qashqai

Bunlardan benim için en önemli olanı kuşkusuz ki yeni Qashqai’ de ki  başarılı ses sistemi 2015 model de de neredeyse aynı…gerçekten 2015  Qashqai’nin içinde sorunları bir kenara atabilecek kadar hoş detaylar bulunuyor. Bunlardan benim için en önemli olanı kuşkusuz ki yeni Qashqai’ de ki  başarılı ses sistemi 2015 model de de neredeyse aynı…gerçekten 2015  Qashqai’nin içinde sorunları bir kenara atabilecek kadar hoş detaylar bulunuyor. Bunlardan benim için en önemli olanı kuşkusuz ki yeni Qashqai’ de ki  başarılı ses sistemi 2015 model de de neredeyse aynı…

Tasarruflu ve konforlu

Yoğun trafikteyken tıpkı yeni Qashqai’de ki gibi birçok şey sizin sürüş dikkatinizi  moda oluşuna aldırmadan yumuşak ve konforlu bir süspansiyona sahip oluşu ile beraber, İstanbul’un krater yollarında yol almak daha kolaylaşıyor. Bu iç kısımdaki olgunluk koltuklara da yansımış durumda. Arabamız dört kişilik aile arabası,  Koltukların deri olması ve tek şoför tarafından kullanılmış olması ile beraber kaliteli iç mekan yıpranmamış sadece pedallarda ufak bir aşınma deri direksiyonda parlamalar oluşturmuş.ve kalitesinin korunduğu iyiden iyiye hissediliyor. Ama kış mevsiminde olmamızdan dolayı beni en çok sevindiren durum koltukların ısıtmalı olması diyebilirim.Evet Nissan’ın koltuk ısıtma sistemi de ilk günkü gibi çalışıyor…

2015 Nissan Qashqai bakımlı

Araçta sadece çamurluk değişmiş ufak bir istanbul trafiği mühürü taşıyor. Bu tip otomobillerin yüksek oluşundan sebep park ederken sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Bu ufak hasarı da park esnasında yapılmış olması beni şaşırtıyor aslında.  Çünkü Nissan Qashqai’nin seçenekleri arasında yer alan aktif kamera sistemi sayesinde bu zorluğu aştığımızı düşünmüştüm. tabi bunu sorduğumda eşinin dalgınlığından dolaı otopart direğine çarması olduğunu öğreniyorum. Dört kamera ile çalışan “Nissan Çevre Görüş Sistemi” aracınızın panoramik görünümünü gayet kullanışlı ilk günkü gibi… Kışın yağmur ve çamurdan dolayı arada silmeniz gerekiyor. Ayrıca dört bir yanı kolaçan eden park sensörlerini saymıyorum bile.

Gelelim direksiyonuna Direksiyon bakımını 50.000 Km de yapıldığını öğreniyoruz sadece ufak bir bakım ile direksiyon hissiyatı ise manevra yaptığınız da oldukça yumuşak br his veriyor.

2015 Nissan Qashqai, harika bir yakıt tasarrufu sundu

1.5 lt’lik dCi motorda bir de o 6 ileri manuel şanzıman ile de konforlu bir sürüş elde ediyoruz. Baskı balatayı 70.000 bakımında değiştirdiğini öğreniyoruz.( bakım masraflarını yakın zamanda paylaşacağım). Bir problem yaşamadığını ama zamanı geldiğini düşündüğünü için değiştirmiş.

Gelelim yakıta; Nissan Qashqai’nin yakıt tüketimi konusunda oldukça cimri davranmaya devam ediyor. Aracımız 110 bg’lik bir güç üreten 1.5 dCi motor, bizim denemelerimiz sonucunda şehir içerisinde ve 100 km’de ortalama 4,7 lt ile 6,1 lt arasında bir sonuç çıkarıyor. Bu tutarsız tablonun İstanbul trafiği ve hava şartlarıyla doğrudan ilintili olduğunu da belirtelim. yaz a doğru tekrar bir test yaparak yaz verilerini sizinle paylaşacağız.

NOT: Aileler için bagaj birçok farklı şekilde şekillenebiliyor. Böylece bagajdaki eşyalarınızı kategorize edebiliyorsunuz.

Artıları

İç mekan size her alanda yenilikçi olduğunu gösteriyor
– Koltuk ısıtmaları sayesinde bu kış aylarını rahat geçireceksiniz.
– Yumuşak süspansiyon sistemi ve direksiyon yapısı ile konforlu bir sürüş               yapabiliyorsunuz.

 – İç kısımdaki ambiyans oldukça etkili
– Parmak freni tüm donanımlarda standart olarak sunuluyor

EKSİLERİ

  •  Klima hava dolaşımını içeride tutsanız bile dışardaki kötü kokuları içeri alabiliyor
  •  Otomobilin motoru soğukken vibrasyon nedeni ile cam tavan trimlerinden ses gelmeye başlıyor. Ve Yalıtım zayıf gibi görünüyor belli bir hızın üzerindeyken rüzgar sesinden dolayı bluetooth kiti ile konuşmak zorlaşıyor…

Aracımız:

  • Nissan Qashqai 1.5 Dizel 6 ileri manuel şanzıman ve 110 Beygir
  • 71.660 Km (testte 210 km yapıldı)
  • İç mekan orijinal
  • Dış kaportada  sadece sağ çamurluk değişmiş tampon boya, Araçta ilk günden Swisswax Atatürk oto sanayi de koruma yapıldığı ve koruma ve temizliğin kontrollu olduğu için çok ufak kılcallar mevcut, plastik aksamlarında çizikler mevcut.
  • Lastikler Good Year 225/45/17 kışlık lastik(2016) 17″ jantları mevcut.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here