Kışın Yola Çıkmadan Dikkat!

0
291
Kıs_Yolculuguna _Dikkat
Kış yolculuguna dikkat!

yol güvenliği ve güvenli sürüş dikkatinizi çekiyoruz. Yarı yıl tatiline girdiğimiz bu dönemde aileleri uyarıp, yol, yaya ve yolcu güvenliği konusunda aydınlatmaya devam ediyoruz.

Kış tatiline hazır mıyız?

Arabamız hazır, rent a car dan kiraladık veya ikinciel bir araba satın aldık. Yola çıkacağız. Kış mevsimi olmasına rağmen yarı yıl tatiline girdiğimiz bu dönemde  kış tatili için yola çıkmaya hazırlanıyoruz. Evet öğretmen ve öğrencilerde karne heyecanını yaşamışken  bizleri de tatil planı ve tatil yolculuğuna hazırlanma telaşı sardı. 15 günlük yarı yıl tatilini farklı il ve şehirlerde, turistik veya akraba ziyaretleri ile değerlendirmek isteyen aileler yolculuk rotalarını belirlerken, en büyük sorumluluk alanlarından biri olan yol, yaya ve yolcu güvenliği konusunda yola çıkmaya hazırlanan aileleri uyarmaya devam ediyoruz.

Kıs Yolculuguna Dikkat
Kıs Yolculuguna Dikkat

Lastiğinizi hemen kontrol edin!

Bugüne kadar lastiğinizin önemini anlatan bir çok yazı okumuş olabilirsiniz. Ama “uzun ömürlü performans” stratejisiyle yüksek performans, güvenlik, yakıt tasarrufu ve dayanıklılık sunan lastikleri tercih etmeyi unutmayın. Yarı yıl tatilinde yola çıkacaklar için yol, yaya ve yolcu güvenliği konusunda aydınlatıcı bilgileri alırken haberimizde Michelin ‘in  şu önerilerine yer vermeyi uygun buluyoruz;

MICHELIN YAKLAŞIMI
  • Kış lastiği için 7 Dereceye Dikkat Edin! 

Kış mevsimindeyiz ama baharda olsakta farketmez, hava 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiklerinizi taktırmayı unutmayın. Aracınızdaki lastiklerin aynı marka, desen olmasına özen gösterin ve lastik hava basıncınızın araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına dikkat edin.

Kıs Yolculuguna Dikkat
Kıs Yolculuguna Dikkat
  • Fren mesafesine ve kademeli frene dikkat Edin !

İçinde bulunduğumuz kış mevsiminde olmamız nedeniyle yollar sağanak ve yağışlı havalarda kayganlaşır. Hız azaltarak öndeki araçla aranızda belirli bir fren mesafesi bırakın. Kısa farlarınızı ve çevresel aydınlatmayı kullanın. Özellikle ıslak zeminlerde fren mesafesi kuru zemine oranla daha da uzayacak bu nedenle fren mesafesinin daha da artmaması için fren esnasında lastiklerin kilitlenmesini engellemek adına kademeli olarak fren yapın. ABS’li araçlarda ise sistem devreye girdiğinde kademeli başlayıp ardından tüm gücünüzle fren yapmanız gerektiğini unutmayın. Unutmayalım ki frene hafifçe bastığınızda bile ABS sistemi devreye girebilir fakat sistemin devreye girmiş olması optimum fren performansı alacağınız anlamına gelmez, o yüzden fren pedalına yaptığınız baskıyı en iyi şekilde ayarlamanız gerekir.

Kıs Yolculuguna Dikkat
Kıs Yolculugunda Işıklarınızı mutlaka açık tutun
  • Hız sınırına uyun ve sisli havada, kısa ve sis farlarınızı kullanınıma Dikkat edin!

Görüş güvenliği en büyük hayati güvenliklerin başında gelir.Sisli havalarda en çok görüş mesafesi azalır ve sürüşü olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle öncelikle kısa farlarınızı, sis farlarınızı açın ve önünüzde seyreden araçlarla aranızda güvenli bir fren mesafesi bırakarak sollama yapmamaya özen gösterin.

Buzlanmaya dikkat
  • Dikkatinizi yola odaklayın

Her türlü hava koşulunda araba kullanırken dikkatinizi sadece yolma verin. Ama Olumsuz hava koşullarında; kar, tipi, sağanak ve rüzgarlı havada, yayaların panikle yolu geçme ihtimalini ve yola savrulabilecek olma ihtimalini unutmayın. Dikkatinizi arttırın ve yayalara karşı dikkatli olun.

  • Gece görüş mesafesini ışığa ve karanlığa göre ayarlayın

Sürüşlerinizde özellikle gece ve karanlık tünellerde, olumsuz hava koşulları ile birlikte gözlerinizin ışık ve karanlığa alışması zaman alabilir. Karşı yönden gelen araçlardan ve çevreden yansıyan ışıkların gözünüzü almaması için dikiz aynasının açısını değiştirin. Geceleri görüş mesafesi azaldığından aracınızın hızını da azaltmayı unutmayın.

  • Virajlarda su birikintilerine dikkat edin

Islak, buzlu ve kaygan yollarda dikkatli olun. Özellikle ıslak yollarda meydana gelen kazaların %99’u, yolda az miktarda su birikintisi olduğunda meydana gelir. Küçük de olsa yolda gördüğünüz su birikintilerinde dikkati elden bırakmayın

  • Ön ve arka lastiklerde hakimiyetinize dikkat edin

Güvenli Sürüş esnasında Ön lastiklerde direksiyon hâkimiyetini kaybetmeniz durumunda yol tutuşunu yeniden kazanabilmeniz için, gaz pedalından ayağınızı çekerek hızı azaltmanız gerekir. Gerekiyorsa, lastikleri kilitlemeden fren pedalı üzerine hafifçe basın. Arkadan itişli bir araçta, arka lastikler yol tutuşunu yeniden kazanıncaya kadar ayağınızı gaz pedalından hafifçe kaldırın. Daha sonra hızınızı tekrar kazanmak için hafifçe gaz pedalına basın. Hiçbir şekilde fren pedalına basmayın, çünkü fren arka lastiklerin dengesizliğini arttırır.

Tedbiri elden bırakmayın
  • Lastik değişiminde yeni lastikler arkaya

Güvenli sürüş için Yola çıkmadan lastiklerinizi değiştirdiniz veya lastiklerinizin tümünü değiştiremediniz! Dörtlü olarak değiştirmeye özen gösterin ancak ikişerli olarak değiştirmeniz gerekirse mutlaka yeni lastikleri arkaya takın. Ön lastikler direksiyona bağlı hareket ettiğinden sürücü tarafından kontrol edilmeleri her zaman daha kolaydır. Arka lastiklerin ise kontrolü daha zordur bu yüzden yeni lastiklerin arkaya takılması gerektiğini unutmayın.

Kurallara uyun

Arabanıza Değil Kurallara Uyun!

Yine buradan tekrar edelim. Aracanızın markası veya modeli Ford, Honda, Nissan, Mercedes. Volvo, Fiat, Tofaş, Mazda, Hyundai, Renault, Dacia, Kia, Isuzu, BMW, Jaguar, Mitsubishi, Opel, Audi, Porsche. Volkswagen, Skoda, Seat, Mini Cooper, Smart, Citroen, Subaru, Infinity, Toyota, olması sizin güvenliğiniz anlamına gelmiyor. Sürüş yol koşullarına uygunluk ve dikkatli bir sürüş etkinliği sizi ve sevdiklerinizi güvenli kılar.

 

Bu haberimizde kış tatiline çıkacak olan okurlarımızı iyi tatiller diliyoruz. . Test ettiğimiz 2001 Clio2011 Citroen Berlingo ve 2015 Nissan Qashqai  ve Hyundai i20 test haberlerimize de mutlaka göz atınızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here