Renault Clio 1.4 16V RXT
Renault Clio 1.4 16V RXT

 

 

Renault Clio tüm beklentilerinizi karşılacak bir otomobil. Bu gün 0 km bir otomobilden ne beklersin? Az yaksın, konforlu olsun, ikinci elde değer kaybetmesin, parçası kolay bulunsun, rahat tamir edilebilsin ve kolay satılsın.

Renault Clio 1.4 16V RXT
Renault Clio 1.4 16V RXT

Eğer arabanız Renault Clio 1.4 16V RXT ise size en çok sorulan soru “acaba arabanızı satıyor musunuz?” olur. Çünkü Clio II’nin bu 1.4 16V versiyonu ikinci elde en çok aranan arabalar arasında.

Renault Clio 1.4 16V RXT
Renault Clio SunRoof u ufak bir bakımdan sonra çalışmaya devam ediyor.

Arabanızı sevin

Daha önce Qashqai ve Berlingo testleri yapmıştık. Bu günde ele aldığımız ve test ettiğimiz aracın sahibi emlak işi ile uğraşıyor. Yani arabasıyla uğraşmaya çok vakti yok sadece benzin almaya gidecek kadar vakti var ve sürekli yollarda.

 

Renault Clio 1.4 16V RXT
Renault Clio 1.4 16V RXT 234.929 Km de ve sadece bir kere ağır bakıma girmiş, tedbir olarak..

235 bin Km deki arabasıyla özellikle İstanbul trafiğinde çok vakit geçirmesine rağmen 2001 model Clio’sundan her türlü konforu bulduğunu söylüyor.

Renault Clio 1.4 16V RXT
Renault Clio 1.4 16V RXT

Hala güncel

Örneğin güncel otomobillerde olan elektrikli ön camlar, aynalar ve klima bu araçta da var. Hatta sunroofta bu araçta mevcut. Sadece arka camlar manuel. Otomobilin 2001 model olduğunu düşünürsek bu hiç sorun değil. Kliması hala ilk gün ki performansına sahip. En başta sorduğumuz bu gün 0 km bir arabadan ne beklersiniz sorusundaki konforu karşılıyor. Bu otomobili yıllar önce test ettiğimde de beğenmiştim. O zaman da konfor konusunda etkiliydi ve şu an da bir HB ten beklenen konforu sunuyor.

Renault Clio 1.4 16V RXT
Renault Clio 1.4 16V RXT

235.000 Kmde sadece bir ağır bakım!

Motor konusuna gelirsek: Renault bu motoru birçok modelinde kullandı. Araba şu an 234.929 kilometrede ve sadece 1 kez ağır bakıma girmiş. Onda da triger önlem için değişmiş. Son derece sağlam olan bu motor mekanik anlamda sahibine hiç sorun çıkarmaman bu günlere gelmiş.

Renault Clio 1.4 16V RXT
Manuel kliması gayet performanslı çalışıyor.

Şanzıman ve yürüyen aksam da aynı şekilde. Bu güne kadar eskiyen balata ve yağ, yağ filtresi ve hava filtresi gibi bakımlara gerek duyulmuş. Sahibinin değimi ile “yağını suyunu koy git”. En son muayenede araba tek seferde “0” kusurla çıkmış olması da bunun ispatı.

Renault Clio 1.4 16V RXT
Motor Bir çok modelde kullanılan Renault 1.4 16 V

Parça Sorunu

Parça sorunu ise hiç yaşanmamış sonuçta bu motorun parçasını Türkiye’nin herhangi bir oto parçacısından çok rahat temin edersiniz. Bu da arabanın ikinci el değerini artıran unsurlardan.

Renault Clio 1.4 16V RXT
Renault Clio 1.4 16V RXT

Yıllar sonra otomobili kullandığımda şunu gördüm hala diri ve atak. Manuel şanzımanlı otomobilleri severim bu da onlardan biri. Klasik Renault şanzımanı gaza her bastığınızda vites kolu oynuyor. Bunu Renault kullanan herkes neredeyse bilir. Bu sorun olmadığı gibi arabaya karakter katıyor.

Renault Clio 1.4 16V RXT
Tavanda çürümeler başlamış..

Kaporta bilgisi

Renault Clio 1.4 16V RXT’ in  dışı yılların izini taşıyor. Arabanın tavanı güneşten dolayı biraz boya yanığına sahip. Ufak tefek dolu ve taş hasarları da arabada mevcut. 2001 model bir araba için bunlar gayet normal. Arabanın sahibi bir gün işinden vakit bulursa boyatacağını söylüyor.

Renault Clio 1.4 16V RXT
İç döşemeler ve kumanda sağlam ve çalışıyor.

Araç için bu kadar trafikte olan bir arabanın iç mekanı bu kadar temiz kalması beni şaşırttı. Direksiyon simidi ve vites topuzu neredeyse birkaç yıllık bir arabanın içi gibi duruyor. Kokpit ve orta konsolda öyle. Koltuk kılıfı kullandığı için koltuk ilk günküne yakın temizlikte. Kapı içleri de oldukça temiz ve hasarsız.

Renault Clio 1.4 16V RXT
Deri Direksiyon hala sağlanlığını koruyor.

Beğendim!

Ben 2001 model İkinciel Clio 1.4 16V RXT’yi çok beğendim. Sahibi bu kadar işin arasında biraz daha vakit ayırsa belki ilk gün ki gibi bir Clio görecektik. Yada sakınan göze çöp batar kavramı işleyecek ve daha kötü olacaktı. Her ne olursa olsun bu araba tam Türkiye şartları için. Hem değer kaybetmiyor hem de yaşlanmıyor.Renault Clio 1.4 16V RXT eğer normal bir kullanıcıysanız 100 km de  5.5 litre tüketimi de arabanın ekonomik olduğunu gösteriyor. 98 beygirlik motor sıkıştırırsanız gayet performanslı hale dönüşüyor ve tüketim 6.9 litreye çıkıyor. Yani ister ekonomik ister performanslı kullanmak elinizde.

 

 

Renault Clio 1.4 16V RXT
Vites Topuzu nda yıpranmalar mevcut. ama KM ve yaşına göre gayet iyi…

Renault Clio 1.4 16V RXT Notlarımız:

İÇ MEKAN İYİ ORTA KÖTÜ DEĞİL
KAPI İÇLERİ *
TAVAN *
KOKPİT *
DİREKSİYON *
SES SİSTEMİ *
ZEMİN *
VİTES KOLU *
pedallar *
KOLTUKLAR *
İÇ MODİFİYE yok
 
DIŞ MEKAN
BOYA KAPORTA *
LASTİK YAZ/KIŞ yaz
FAR- STOP *
HASAR DURUMU Ağır hasar yok
DIŞ MODİFİYE yok

 

2018 Model yeni Clio Hb testine de BURADAN ulaşabilirsiniz..

 

 

 

Not. Alacağınız ikiciel araba veya rent acar ‘dan kiralacağınız arabanın öncelikli olarak sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak olmasına dikkat edin.Renault için değil,Ford, Honda, Nissan, Mercedes, Volvo, Fiat, Tofaş, Mazda, Hyundai, Renault, Dacia, Kia, Isuzu, BMW, Jaguar, Mitsubishi, Opel, Audi, Porsche, Volkswagen, Skoda, Seat, Mini Cooper, Smart, Citroen, Subaru, Infinity, Toyota,  için de geçerli bir durum.

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here