İkinci El Arabada Önceliklere Dikkat!

0
355
İkinciel araba
İkinciel araba

   İkinci el araba önceliklerinde bilinenin aksine fiyattan önce tanıdık birinin aracını almayı tercih ediyor.

İkinciel araba alırken hepimiz sorunsuz dertsiz tasasız bir araba almak isteriz. Şahit olduğumuz olumsuz örnekler yüzünden ikinciel araba alırken bazen beklentimizin altında ki bir otomobili alırız. Bazen istediğimiz arabaya beklenen rakamın üstünde para veriyoruz tek sebep : Güven!

Tanıdık bildik birinin arabasını tercih etme oranı çok yüksek. Yine güvenilen kaynakların satışa oranı da %50 nin üstünde. Sıfır otomobil pazarının ÖTV’indirimine rağmen el yakması bizleri yine ikinciel araba almaya yönlendiriyor.

İkinciel araba
İkinciel araba

İkinciel Alma Alışkanlıkları Değişti

    Türkiye’deki otomobil kullanıcılarının ikinci el satın alma alışkanlıklarına yönelik önemli bir araştırmaya imza atan LeasePlan Türkiye, konu ile ilgili araştırması raporunu yayınladı.

Rapora göre, Türkiye’deki kullanıcıların ikinci el araç satın alma nedenleri arasında yüzde 68 ile tanıdığı ve güvendiği birinin aracını satışa çıkarması en başta geliyor. Katılımcıların yüzde 36’sı uygun fiyat nedeniyle ikinci ele yöneliyor. İkinci el araçtan istenilen en temel beklentiler arasında yüzde 21 ile aracın hasarsız olması öne çıkıyor.

İkinciel arabaİkinciel araba
İkinciel araba alırken servisine sorgulatmayı unutmayın.

İkinci el araba alırken tedirginiz!

İkinci el araç almanın endişeli ve yorucu bir süreç olduğunu rakamlarla ortaya koyan LeasePlan araştırması, yaşanan endişelerin başında yüzde 43 ile aracı uzak bir yerden almanın geldiğine dikkat çekiyor. İkinci el araç satın alan kullanıcıların yüzde 62’si ise bu süreçte oldukça yorulduğunu ve yıprandığı itiraf ediyor.

 

Türkiye’deki kullanıcıların ikinci el araba satın alım nedenleri arasında yüzde 68 ile tanıdığı ve güvendiği birinin aracını satışa çıkarması en başta geliyor.

 

Katılımcıların yüzde 36’sı uygun fiyat nedeniyle ikinci ele yöneliyor. Sonrasında daha üst bir model almak isteyenler ve temiz olduğu için tercih edenler takip ediyor.

İkinciel araba
İkinci el araba almak yoruyor.

Arabanın uzakta olması güven problemi yaşatıyor!

 

İkinci el araba satın almak isteyenlerin en temel beklentileri arasında yüzde 21 ile aracın hasarsız olması en büyük payı alıyor. Katılımcıların yüzde 16’sı aracın temiz ve bakımlı olmasına dikkat ederken, yüzde 15’i aracın az kilometre yapmış olmasına dikkat ediyor. Yalnızca yüzde 8’i ise motorun mekanik aksamlarının düzgün çalışıyor olmasına dikkat ediyor.

İkinci el araç alırken önde gelen konulardan bir diğeri de endişe. Sadece yüzde 5’lik bir kitle ikinci el araç alırken endişesi olmadığını belirtiyor. Endişelerin başında yüzde 43 ile aracı uzak bir yerden almak gelirken, yüzde 40’ı aracın masraf çıkarmasından büyük endişe duyuyor.

Bir arabam ile ikinciel araba almak kolaylaştı...
İkinci el araba alırken mutlaka güvendiğiniz bir yerde Expertiz yaptırın..

İkinci el araba almak yoruyor!

 

İkinci el araç alan ve bu deneyimi yaşayan her 10 tüketiciden 7’si herhangi bir problem ve olumsuzluk ile karşılaşmıyor ama süreç bu kadar da rahat işlemiyor. İkinci el araba satın alan kullanıcıların yüzde 62’si bu süreçte oldukça yorulduğunu belirtiyor.

İkinci el araç satın alırken karşılaşılan problemlerin başında yüzde 8 ile aracın bakımsız olması geliyor. Katılımcıların yüzde 6’sı motorun sorunlu olması, yüzde 5’i masraf çıkarması ile karşılaşıyor. Yine yüzde 5’lik bir kısmı kilometrenin düşürülmesi gibi sorunlarla karşılaştıklarını ifade ediyor.

2011 limon berlingo
2011 limon berlingo

 

En doğru olanı güvenilir bir ekspertiz yaptırıp, veya yetkili  servise sordurup aracınızın markası Ford, Honda, Nissan, Mercedes, Volvo, Fiat. Tofaş, Mazda, Hyundai, Renault, Dacia, Kia, Isuzu, BMW, Jaguar, Mitsubishi, Opel. Audi, Porsche, Volkswagen, Skoda, Seat, Mini Cooper, Smart, Citroen, Subaru, Infinity, Toyota ise markanızın servisi ile mutlaka iletişime geçin.

 

Bu haberimizin size faydalı geleceğini düşünüyoruz. Test ettiğimiz 2001 Clio, 2011 Citroen Berlingo ve 2015 Nissan Qashqai  ve Hyundai i20 test haberlerimize de mutlaka göz atınızı tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here