Fiat Fiorino Premio Test Ettik

0
428
Fait Fiorino Test ettik.
Fait Fiorino Test ettik.

 Fiat Fiorino ikinci el testi gerçekleştirdik. İkinciel Araba da karar verirken hem ziyaret hem ticaret modeli diyebileceğimiz bir şehir otomobili ile yine karşınızdayız.

 

   Fiat Fiorino’ ya otomobil dedik ama tamam Kamyonet de diyebiliriz 🙂  panelvanda diyebiliriz  ruhsat üzerinde ama nihayetinde hem hususi hem ticari işlerimizi yapmamıza kolaylık sağlayan bu cep herkülünü gelin birikte inceleyelim.

Preimo Paketini beğendik.

Test ettiğimiz ikinci el 2013 model Fiorino gibi üst donanım seçeneği ile gelen gövde rengi tamponlar, alüminyum alaşımlı jantlar ve tavan barlarıyla Fiorino hiç ticari araç gibi görünmüyor. Fiorino Combi versiyonlarında bagaj kapağı yukarıya doğru açılan bir yapıya sahip. Dar alanlarda problem oluşturan bu tasarım sayesinde 356 litrelik bagaja büyük bir yükleme ağzı yaratılmış. Fiorino 3864 mm uzunluğa ve 1716 mm genişliğe sahip.

Az yakan çok amaçlı bir araba

Az yakan şehir içinde hızlı hareket eden boyutlarından dolayı kolayca park yeri bulabildiğiniz bir araba… Biraz B- SUV havasında bir tavana sahip. İkinci el arabada karar verme sürecinizi etkileyen faktör olan Hem gezdiğiniz hemde yükünüzü de taşıdığınız bir araba.

Peki bu araba bu kadar fonksiyonluyken ne yakıyor  sahipleri ediyor hadi göz atalım.

Fait Fiorino Test ettik.
Fait Fiorino Test ettik.

Önce Konforunu inceledik.

Premio paket gerçekten diğer Fiorino’lardan daha farklı 90 HP güç üreten 1.3 multijet motora sahip.200 Nm’ye çıkartılan torkunu 1500 d/d ‘de veriyor. Start Stoplu ve konforlu.5 kişi ile test ettik yaklaşık 215 Km… Yakıt bize 6.2 litre olarak yansıdı. Yolumuz yokuşlu olmasınıda ekleyelim lütfen.

Denemelerimizde 0-100 km/s hızlanması fabrika verilerinde verilmeyen arabada 13,4 saniyede 100 km/s hıza ulaştık.  Fiorino’nun maksimum hızı bir önceki motoroda 155 km/s’den 170 km/s’e çıkmış. Testimiz süresince 5.9 lt/100 km ortalama yakan Fiorino, 1200 kg ağırlığına rağmen ekonomisini kanıtladı. Tabi bu ortalamanın yakalanmasında start-stop sisteminin payını da unutmamak gerekli.

Ön kaput ezikleri dışında her hangi bir kaporta çürümesi yada hasarı yok.
Ön kaput ezikleri dışında her hangi bir kaporta çürümesi yada hasarı yok.

Gayet konforlu daha önce panelvan olan aracını test etmiştik yük için olanı.. kesinlikle alakası yok. Evet sizde otomobil niyetine kullanacaksanız Premio paketini inceleyin derim. Yol tutusu gayet iyi sert virajda savrulma riski  var ergonomisinden dolayı.Yol tutuş konusunda çok zorlanmadıkça tedirgin etmiyor. Fiorino yu klasik otomobiller ile karşılaştırmayın. Yüksek yapısının dezavantajını ani manevralarda gören araç tekrar yola girmekte zorlanıyor… İyi fren bakımı ve orijinal balatanın kullınıldığı sistemi sayesinde sorun yaratmadan durabilen Fiorino, binek otomobillere yakın fren performansı sundu.

165.000 Km geçmesine ragmen için tertemiz
165.000 Km geçmesine rağmen için gayet temiz

165.000+ Km yi geçmiş

Kullandığımız araba 2013 model ve 165.000Km yi geçmiş. Tüm ağır bakımları ve günlük bakımları yapılan bir araba. İm döşemelerinde yıpranma yanık yok, torpido da biraz kullanıma bağlı izler var kapı kolları derseniz gayet temiz.  Ekstra olarak sadece bir oto teyp eklenmiş ve çok yakışmış bence.

Fiat Fiorino kokpit te gayet iyi
Fiat Fiorino kokpit te gayet iyi

Kaporta için aynı şeyileri söyleyemem. Araba arkadan hasarlı ama kaza sonrası toplanmış hiçbir kaza içine veya kullanıma etkisi olan bir kusur yok. Ön kaput kaput mandalının bozulması sebebiyle defalarca sertçe kapanmasından dolayı deforme olmuş. Genel olarak kaput ısında kaportası gayet iyi.

Fiat Fiorino çift Sürgü
Fiat Fiorino çift Sürgü

HASARLI KAYITLI ARABA ALINIR MI?

   

   Test ettiğimiz aracımız 2013 model hasar kayıtlı arkadan darbe almış serviste toplatılmış bir model. Bakalım o kaçtığımız hasar kayıtlı arabalar gerçekten korktumuz kadar var mı?

Çetin Bey bilerek arabayı hasar kayıtlı aldığını  bize söylüyor. Ve hiç bir sorun yaşamadığını da özellikle belirtiyor.  2013 model Fiat Fiorino Premio paketine sahip 15.000+ hasar kayıtlı arabamızın fiyatı yaklasın 30.000 TL bandında. Hasarsızları da 39.000 TL civarında oldugunu belirtelim.

Fiat Fiorino çift Sürgü
Fiat Fiorino alınır

Fiat Fiorino Alınır mı?

Bütçenizi sınırlarına uyuyorsa ben beğendim açıkçası. Az yakan, dizel, konforlu, arda yükte taşıyabileceğiniz aileniz ile pikniğe gidebileceğiniz bir araba. Her yıl muayene yükümlülüğü olumsuz bir not olsa da fiyat performansından dolayı tercih edilebilir.

Fait Fiorino Test ettik.
Fait Fiorino Test ettik.

Hemen belirtelim.

PSA grubu ile Fiat ortaklığında geliştirilen Minicargo projesi sonucunda ortaya çıkan üç modelden biri olan Fiat Fiorino, aslında modelin üçüncü jenerasyonunu temsil ediyor. Grande Punto ve Opel Corsa ile aynı platformu paylaşan araçlar, Fiat Fiorino, Citroen Nemo, Peugeot Bipper olmak üzere üç farklı logoyla banttan iniyorlar.

 

Motor: 1,3 Multijet
Motor Hacmi: 1248 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 95 hp 4000 d/d
Maksimum Tork: 200 Nm 1500 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 13,4 s
Maksimum Hız: 170 km/s
Frenler
Ön: Disk
Arka: Kampana
Yakıt Türü Dizel
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 5,2 lt
Şehir Dışı: 3,8 lt
Karma: 4,3 lt
Test: 5,5 lt
Boyutlar
Uzunluk: 3864 mm
Genişlik: 1716 mm
Yükseklik: 1721 mm
Dingil Mesafesi: 2513 mm
Bagaj Hacmi: 356 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 45 lt
Boş Ağırlık: 1200 kg
Lastik Boyutu: 195/55 R16

 

Sıfır ve ikinciel araba tercihinde marka tercihiniz  Ford, Honda, Nissan, Mercedes, Volvo, Fiat. Tofaş, Mazda, Hyundai, Renault, Dacia, Kia, Isuzu, BMW, Jaguar, Mitsubishi, Opel. Audi, Porsche, Volkswagen, Skoda, Seat, Mini Cooper, Smart, Citroen, Subaru, Infinity, Toyota ise servis ve ikinci el için bizi takipte kalın. Soru ve önerileriniz için bize BURADAN ulaşabilirsiniz

 

Test haberlerimizi takip etmeye devam edin.. Test ettiğimiz 2001 Clio2011 Citroen Berlingo ve 2015 Nissan Qashqai  ve Hyundai i20 test haberlerimize de mutlaka göz atınızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here