2011 citroen berlingo
2011 citroen berlingo

Citroen Berlingo’nun 2011 model 90 Hp modelini sizler için incelemedik. Malum Fiat Doblo,Renault Kangoo, Ford Connect, Opel Combo, Peugeot partner gibi araçlar hem geniş aileler için ekonomik çözüm hem hafif ticari kullanımdaki kolaylığı sebebiyle bi hayli ilgi görmekte… Bu araçları düşünen insanlara bu konu fayda sağlar diye umuyoruz. Bir önceki konumun Qashqai‘de güzel geri bildirimler almıştık.

2011 limon berlingo
2011 Citroen Berlingo

Aracımız Citroen Berlingo 2011 model, 90HP,177.000 km’de.

Aracı uzun süre kullandım, o zamandan beri kafamda bazı şeyleri oturtmak istedim. En sonunda 350km’lik uzun yol tecrübemde oluştuktan sonra bu yazıyı yazdım.

 

Özellikle belirtmeliyim ki “ticari araç konfor ne ara, öyle yük taşıma aracı zaten ” gibi düşünenler varsa hiç gardlarını almasınlar…Dezavantajları ve olumsuz yönleri yok mu ? Tabii ki var, zaten birazdan da belirteceğim ancak abartılacak kadar da kötü bir araç olmadığını şimdiden belirtmek isterim. Caddy’nin bir tık altı, Kangoo-Doblo ikilisinin bir tık üstü bir araç.

2011 limon berlingo
2011 Citroen Berlingo

Ara hızlanmaları gayet güzel…

Citroen Berlingo 90HP, 1500KG bir araca göre gayet iyi. Hele ki overboost olayı sollamalarda ve ani hızlanma gerektiren durumlarda çok işe yarıyor. Son hız olarak araçta tek başıma iken hafif aşağıya eğimli yolda 173km/s gördüm, çok zorlamadım  eminim biraz daha zorlasam daha da geçecekti. Citroen Berliongo’da park sensörü ve ESP mevcut… Kullandığımız Berlingo’da ön-arka park sensörü, elektrikli aynalar, ayarlanabilir far gibi opsiyonlar dışında hiç bir şey yok. Ama hız sabitleyici eksikliğini hissettim…

2011 Citroen Berlingo
2011 Citroen Berlingo

Aracın iç kısmı bir hayli geniş. Arkada şaft tüneli olmadığı için gayet ferah ve geniş
Ön tarafta bir hayli fazla saklama gözü var. Gösterge panelinin üzerinde torpido, ön 2 koltuğun altında ve arkadaki koltukların ayak altlarında olmak üzere farklı saklama gözleri var.

Ne yakıyor!

Araçta 2 yetişkin ve yaklaşın 250 kilo yük ile ile otobandan İstanbul-Bursa yolculuğu yaptık. Aynı güzergahta geri döndüm. Giderken bir hayli sakin ve 120km/h hızı değiştirmeden 5.9LT yakıt ortalaması ile Bursa’ya vardım.Yeni otobanda 130 ile döndük yine 100km de ortalama 6.4 yakıt ortalamasını yakaladık. İstanbul içi kullanımda da 7-7.2 ortalamasını gördük.

 

Deformasyon detaylarına gelelim

8 yaşındaki aracı kullandığımızda, 177.000 Km yi geçmiş  de göz önünde bulundurup belirtiyoruz; Direksiyon simidi deformasyondan dolayı kanlanmış, videts kolu gayet temiz, yer döşemeri güzel. Şoför koltuğu yumuşamış ama arka yolcu koltuğu kalçanızı rahatsız edercesine demirleri hissediyorsunuz.

2011 Citroen Berlingo
2011 Citroen Berlingo

Araçta hasar yok ama ufak tefek çizikleri arka bagaj kapağında ufak darbeleri var, bagaj kapağı büyük ve amortisörleri sert olması il bagaj açma kolu iki kere değişmiş. sürgüleri ilk günkü gibi güzel çalışıyor. Altı ayda bir yağlanarak bakımı yapılmış kapıların. İkinki el araba satın alırken mutlaka arabanın huyunu püf noktalarını eski sahibine sorun.

2011 Citroen Berlingo
2011 Citroen Berlingo

Turbo gayet iyi, hemde bakımsız!

Bugüne kadar turbo ile ilgili bir sıkıntı yaşamamış, bakımlarını da yaptırmamış. Ama gayet iyi çalışıyor. İki kere triger değiştirmiş, ilki yetkili servis, ikincisi özel servis.

Ortalama fiyatı 33.000 Civarında diyor sahibi, ama satıp bu paraya ne alabilirim ki…

Yakın zamanda Berlingo yu yetkili servise götürüp bir fiyat analizi ve servis haberi hazırlayacağız.

Takipte kalın.

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here