30 Mayis 2016 Pazartesi - 11:34:51
Clio Symbol 1.4 RN İkinci El Karnesi (2000-2008) Yazdır e-Posta
Kerem Gök tarafından yazıldı.   
Pazar, 12 Eylül 2010 14:42

 

EKONOMİNİN SYMBOL’Ü


Düşük toplam kullanım maliyetleri ile kullanıcısının yüzünü güldüren Clio Symbol, bu özelliği sayesinde ikinci elde de popülerliğini sürdürüyor


Kerem Gök ( Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir )


Clio II, piyasaya çıktığı günden itibaren her sene B segmentinin lider modellerinden biri oldu. Şüphesiz ki toplam kullanım maliyetinin düşük olması onun en büyük avantajı. Düşük hacimli, ekonomik tüketim değerlerine sahip motor seçenekleri, ilk alım maliyetleri, yedek parça ve servis sıkıntısının olmaması Clio kullanıcılarının yüzünü güldüren faktörlerden birkaçı. Bunlara geniş iç hacim ve devasa bagaj hacmi gibi özelliklerde eklenince bu modelin neden bu kadar çok tercih edildiğini daha net anlayabiliyoruz. Fakat temel ulaşım ihtiyacını giderme konusunda son derece başarılı olan Clio II’den daha fazlasını beklediğinizde işler değişiyor. Clio, performansa yönelik versiyonları dışında tuttuğumuzda (RS vs.) başarısız yol tutuşu sergileyen bir model. Ama performans açısından B segmenti bir otomobilden bekleneni rahatlıkla kullanıcısına sunabiliyor. Tüm motor seçenekleri, hafif olan gövdeyi ilerletme konusunda gayet başarılı. Şehir içi kullanımda kullanıcısını zor durumda bırakmayacak serilikte.


KRONİK SORUNLAR

Clio II, genel olarak mekanik kısımlarında kullanıcısının başını ağrıtacak kronik sorunlar barındırmıyor. Kullanıcılarının bahsettiği kronik sorunlardan birisi gösterge paneli sorunu. Yaşı biraz ilerlemiş modellerde hız göstergesi bozulabiliyor. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız sebebi ya hız kaptörünün zarar görmüş olmasıdır ya da gösterge motorunun bozulmasıdır. Eğer sorun hız kaptöründe ise yenisi ucuz maliyetlerle değiştirilebilir. Ama eğer gösterge motorunda ise yeni bir gösterge paneli gerekebilir. Bunun yerine çıkma olarak bulabileceğiniz bir gösterge motoru da işinizi görecektir.

 


LPG UYUMU

Clio II’de kullanılan benzinli motorların tamamı LPG dönüşümüne uyumlu. Test aracımızda Atiker marka dönüşüm kiti kullanılıyor ve herhangi bir problemler karşılaşılmamış.


TEST SÜRÜŞÜ

Test aracımız 2000 model 131.500 km’de bir Clio Symbol 1.4 RN. Sıralı enjeksiyonlu ve 75 hp güç ünitesine sahip test aracımız diğer versiyonlarda olduğu gibi gayet seri. Atiker marka sıralı oto gaz si stemi bulanan aracımız 120 km’den sonra çok isteksiz davranıyor. Zaten bu hızlardan sonra güven v ermeyen bir yol tutuşu sergileyen aracımızı limitlerini bilerek kullandığımız sürece güvenlik açısından bir problem yaşamıyoruz. RNA donanım seçeneği ile daha sık karşılaştığımız Clio II’nin test aracımız olan RN versiyonunda donanım olarak büyük eksiklikler var. RNA versiyonundan eksik olarak hidrolik direksiyon, otomatik cam, klima gibi özellikleri barındırmayan test aracımız bu eksiklikleri yüzünden piyasada az sayıda bulunuyor. Geniş iç hacim ve 510 litrelik bagaj ise çocuklu aileleri cezbeden özelliklerden. Clio ne yazık ki ses yalıtımı açısından da başarısız. 120 km’nin üzerine çıkıldığı zaman içeri giren ses rahatsız edecek seviyelere ulaşıyor. En düşük performaslı motor seçeneklerinden biri olan test aracımızın 75 hp lik 1.4 litrelik litrelik motoru gayet seri hareket etmenize olanak sağlıyor.


TÜKETİM

Test süresi boyunca yoğun İstanbul trafiğindeydik. Uzun mesafeli dur-kalklara rağmen 100 kilometredeki tüketimimiz 9 litre LPG oldu.


SON OLARAK

Amacınız ekonomik bir şekilde ulaşım ihtiyacınızı karşılamaksa Clio iyi bir seçim olacaktır. Fakat ondan daha fazlasını beklemeyin. Üstelik Clio ikinci el piyasası canlı bir model olduğu için satarken de sizi fazla uğraştırmayacaktır.


(+):Geniş iç hacim, Bagaj hacmi, Düşük toplam kullanım maliyeti, Yakıt tüketimi, Yedek parça ve servis ağı


(-):Yol tutuşu, Donanım eksiklikleri, Konforsuz iç mekan

 


 


 


 

 

 

 

 

(Not: Yukarıda belirtilen doküman yalnızca bilgi amaçlıdır. Hiçbir resmi geçerliliği yoktur.)

Son Güncelleme: Çarşamba, 01 Haziran 2011 19:00
 

BİZİ TAKİP EDİN

Edİtörden

 

Araç Kiralarken Asla Boş Senet İmzalamayın!

 

 

 

Son dönemde kulağıma birçok "boş senet" hikayesi geldi. Bu nedenle konuyla ilgili küçük bir uyarı yapma ihtiyacı hissettim...

 

Öncelikle nedir bu "boş senet" mevzusu, ne işe yarar, kimin işine gelir, kimin başını yakar biraz bunu irdeleyelim.

 

Günümüzde birçok şey gibi oto kiralama sektörünün de çivisiyle ilgili bazı sıkıntılar var. 21. YY Türkiye'sinde bir elin parmağını geçmeyecek "tatlı iş"lerden bir tanesi de araç kiralama işi. Hal böyle olunca etrafımızda bakkaldan çok oto kiralamacı görmeye başladık.  Devamını Oku